Twórca judo

 

Jigoro Kano  (1860 - 1938), urodził się w pierwszym roku Epoki Mannen, w październiku 1860 roku w prowincji Hyogo (Japonia), jako trzeci syn Jirosaku Mareshiba Kano, związanego z rządem wojskowym (szogunatem). W dzieciństwie   nazywano go "mały Nobunosuke" ponieważ był drobny i delikatny, co miało duże znaczenie na jego późniejsze zainteresowania sztukami walki wręcz.

W 1873 roku Kano opuścił swoich rodziców i został uczniem prywatnej szkoły brytyjskiej z internatem w Shiba - Tokio. Młody Jigoro w szkole był bardzo dobrym uczniem i uważano go "cudownym   dzieckiem", lecz jeżeli chodziło o ćwiczenia fizyczne był  słaby. Był mały, jeden z niższych uczniów w klasie i niezbyt silny. Koledzy zazdrościli mu wyników w nauce przez co mścili się stale go prowokując: - "Ależ ty słaby Kano" mówili,  "Jeśli chcesz się bić, chodź tu tchórzliwy KANO". Jednak Kano był na tyle sprytny, że nie reagował na zaczepki kolegów. Wbrew zaleceniom lekarzy w wieku 18 lat Kano zaczął trenować jiu-jitsu. Opierając się na swojej wiedzy i wiedzy swoich nauczycieli zaczął   opracowywać swój własny system walki, usuwając przede wszystkim z ju-jitsu wszystkie niebezpieczne elementy nadając nowemu stylowi sportowego charakteru.

Twórca judo - płynąc na statku z Japonii do Europy spotkał na swej drodze wielkiego człowieka, który  chciał z nim walczyć. Ponieważ Jigoro Kano nie był budowy masywnej, mężczyzna był pewien, że wygra. Po chwili zaczęła się walka, w której zwyciężył Jigoro Kano. Wszyscy zdziwieni nie wiedzieli jak to mogło się stać. Mistrz tłumaczy to w ten sposób: załóżmy, że siła człowieka jest mierzona od 0 do 10. Przeciwstawmy sobie człowieka o sile 10 i o sile 7. W takim przypadku choćby człowiek o sile 7 przeciwstawił całą swoją siłę przeciwnikowi, to i tak przegra, gdyż tamtemu pozostanie 3 jednostki zapasu. Jednak gdy słabszemu uda się wytrącić silniejszego z równowagi przy zachowaniu swojej, siła silniejszego spadnie do 5, a jego będzie nadal 7. Wtedy wykorzystując 5 jednostek swojej siły powali silniejszego na ziemię. Tak właśnie postąpił Jigoro Kano i dlatego wygrał. Po raz pierwszy terminu judo jako wyodrębnionego stylu Kano użył w 1892 roku i wówczas też założył pierwszą szkołę  judo - Kodokan, zwaną także Instytutem Poszukiwania Drogi.

Profesor Jigoro Kano zmarł 4 marca 1938 roku na statku Hikawa-Maru wracając do Japonii z Kairu gdzie uczestniczył w posiedzeniach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Został on pochowany na cmentarzu Haechu w departamencie   Chuiba.